Stavíme. Jinak.

Je to tak, po krátké prodlevě se opět vracím k tématu stavebního průmyslu a s ním souvisejících služeb. Projíždím-li krajinou, kde se staví, vidím stále ten samý obrázek. Velká díra, vše v okolí zničeno koly stavebních strojů a

Na stavbě dva, tří, či více lidí většinou tmavší pleti, často hovořící rusky, ukrajinsky, či jiným cizím jazykem, a o kus dál zaparkovaný luxusní klimatizovaný vůz, z něhož stavební dozor, či kdo to vlastně je, dohlíží, aby se nezastavili.

Nevím, kdo dělal plány. Nevím, kdo je schvaloval. Nevím ani co za budovu vyroste (nejsou-li to průmyslové haly, u kterých je to jasné od počátku), co však vím, je fakt, že se za posledních pár desítek let nezměnilo opticky nic, snad až na to, že jsou novější a dražší stavební materiály.

Jak mi řeklo mnoho stavebníků, jinak to prostě nejde. Když to říkají, tak myslím, že to tak bude.

Cihla je cihla a malta je malta, bez nich to nejde

Nebo to snad není pravda?

Není, protože jak jsme si již několikrát řekli, můžeme si sundat klapky z očí a vidět svět jinak, třeba tak, že začneme vnímat existující zdroje (například plasty) ne jako odpad a hrozbu, ale potenciál, jak to již někteří začali dělat a díky chytrému tvarování jednotlivých stavebních prvků, nebude třeba ani malta.

A ty dlážděné chodníky a silnice se fakt nedají dělat rychleji. To dá přeci rozum.

Přemýšleli jste někdy nad tím, proč má tolik zvířat srst? Proč nejsou tak geniálně nahatá jako lidé (někteří)? Co za tím je. Přemýšleli však o tom jiní a zdaleka ne jen dnes, a zjistili, že díky kožichu se dá pod ním udržet stálá teplota a to bez ohledu na teplotu venkovní. Proto například bačové a pastýři nedají na svůj kožuch dopustit, stejně jako britská královská garda na své vysoké čepice.

V Sao Paulu, můžete najít stavbu, která reguluje srstí svou vnitřní teplotu a srst není zvířecí, ale jedná se o "srst kokosových ořechů" výsledek je fantastický. 

Když jsme u teploty, proč musí klimatizace žrát tolik energie? Kde ji brát? Nejen v USA, ale i dalších, v současné době již tropických oblastech posunutých značně na sever od rovníku, jsou obyvatelé žádáni, aby omezili provoz klimatizací v horkých dnech na minimum, aby nepřetížili rozvodnou síť.

Firma ICE ENERGY však dotáhla téměř k dokonalosti desítky, či možná stovky let starý koncept chlazení ledem a výsledek? Až o 60% nižší náklady a větší účinnost.

Taky Vás štvou ty malé mušky na ovoci, či mouchy a vosy létající a sedající si na Vaše dobroty na zahradním stole, či v kuchyni. To by Vás mohl zajímat koncept ochrany jídla a prostoru vodní clonou

Když jsme u pomůcek do kuchyně, co přidat Vašemu trychtýři něco navíc?

Přemýšlím, zda-li zakončit dnešní pohled do světa jiného stavění, příspěvkem o 11 přírodních materiálech lepších než beton, či o malém domě, sloužícím svým majitelům mimo jiné i jako lezecká stěna na trénování v jejich oblíbené činnosti.

A víte co? Já si obojí nechám napříště, alespoň se máte na co těšit.

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Michael Rada | čtvrtek 4.8.2016 7:00 | karma článku: 14,42 | přečteno: 310x
  • Další články autora

Michael Rada

Seriál skončil

7.7.2017 v 10:10 | Karma: 7,71

Michael Rada

WASTELESS FUTURE

14.4.2017 v 14:14 | Karma: 0

Michael Rada

KDE JE BLOG?

13.2.2017 v 14:29 | Karma: 3,86

Michael Rada

Zombie blog

28.11.2016 v 7:00 | Karma: 0