Neděle 18. dubna 2021, svátek má Valérie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 18. dubna 2021 Valérie

Jen šálek čaje s panem Nietschem, Chan Šanem a Lao´Ce

4. 09. 2016 7:00:07
Mé ruce jemné okvetních lístků, tolik žádané jsou a přitom skrývají tajemství minulosti. Puchýře a mozoly a jejich bratři v krvy umytí, umíněně byjící do režného pytle plného písku, pro nic, pro život, pro vzdech a slzu na soli.

Další den a není již co skrývat, vše je pryč, a vše je stále ještě tady. Přišel čas meditací v pokoji vlastním uzavřený jen sám do sebe jako růže, než se její poupě rozvine, nebude-li usušeno. Je mi z toho těžko a těžce se mi i dýchá, je to snad pýcha, vždyť já nechtěl více než žít s druhou půlkou vlastního těla. Monádka značí cestu, ale neříká jak je těžké najíti tu druhou část, aby zapadla k té první.


Není nad meditace vkleče samuraje, meč položený na podlaze před sebou nechá po svém ostří rozbíhati paprsky měsíce a řeže je nemilosrdně na malé kousky dopadající na koberec. Těší se již na svou další oběť kdo jí bude, snad květina na louce, snad orchidej ve váze, snad já sám, nevím, nechci vědět a prsty zkoušející ostří zanechají na jeho povrchu další kapku krve, jako již tolikrát před tím.

Sním či bdím,či jen nechávám nadčlověka přijíti k mému stolu, abychom tak spolu mohli jíti bez pohnutí a promlouvati beze slov, pan Nietsche přidá se k nám spolu s Chan-Šanem, Lao- ́C a všemi těmi kteří jednou již touto cestou šli. Je tak dlouhá jak by přesně měla býti a tolik dokáže ukázat v jediném okamžiku až se ti z toho zatočí hlava.

Není třeba bráti si pilulky na uklidněnou, jen náhražka zastírající mysl, a smysl pro rovnováhu a cit a pocit bolesti. Opakující se údery srdce znásobeny jsou údery do boxovacího pytle, a pumpa tlačí další várku krve do ran na kloubech, ještě není rudý, tak proč končit, proč nejít dál snad ještě několik kopů kolenem, a nártem nohy a bohy volat nebudu není proč toto je pouze můj vnitřní problém je jen na mně abych ho vyřešil, neučiním-li tak budu sám viný a vinu ponesu si při svém odsouzení. Hlavní soudce moje ruce třesoucí se neudržím více šálek čaje naplněný po okraj tekutinou voňavou a silnou. Jak jen někdo může takovou břečku pít, co dnes prodává se pod vznosným názvem Zlatý čaj, jen prach který procházel kolem lístků čajovníku a snad někdy zakusil co jsou to ruce česaček.

Není nad sladkost dračí krve upíjené z poháru drženého pod čerstvě otevřeným hrdlem, rudá, rudá jak slunce, jak červánky, jak tělo komety prorážející atmosféru nesoucí tak smrt, místo světla. A lidé vyhlížející z oken spáleni byli na popel Sodoma Gomora jen Lot a jeho žena měli možnost odejít, solný sloup a nikdy více pohled zpět.

Autor: Michael Rada | neděle 4.9.2016 7:00 | karma článku: 0.00 | přečteno: 19x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Poezie a próza

Jiří Turner

Jestli já jsem z toho SČSP neměl už dávno vystoupit?

Svaz československo-sovětského přátelství formálně zanikl s rozpadem SSSR, ale fakticky přežívá a vzkvétá. Sám jsem se členství nezřekl, což by mi v době, kdy se začnou přátelé Ruska považovat za kolaboranty, mohlo docela uškodit.

18.4.2021 v 13:05 | Karma článku: 7.79 | Přečteno: 157 | Diskuse

Jiří Turner

Tenkrát na blízkém Východě (6. kapitola: Stužica magická)

„Procházka pralesem je procházkou v mysli Boha, který sice má plán, ale tolik nápadů, že neví, jestli je má realizovat postupně, nebo všechny najednou. Člověka pak z toho pralesa můžeš vyrvat snadno, hůř vyrveš prales z člověka.“

18.4.2021 v 11:15 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 71 | Diskuse

David Snítilý

Kterak Čoudkův pták Ohnivák o pírka přišel

„Všichni snědí sousedi mi už tři dny neodpovídají na pozdrav,“ postěžoval si Čoudek na Romy. „A ty se divíš?" žasla Martina, „v neděli jsi ve dvě v noci vzbudil celej barák a pak si jim na chodbě zpíval, černé oči jděte spát.“

18.4.2021 v 9:40 | Karma článku: 15.24 | Přečteno: 254 | Diskuse

Zdeněk Pokorný

Tak už na to přišli naše hlavy pomazané ,od příštího měsíce zas všechno otevřené.

Za druhé světové zemře několik milionů lidí a nepadl jediný výstřel .Stačila k tomu Davidova hvězda a označit tak lidi druhé kategorie. Lidé nejsou dobytek, značkování už zde jednou bylo. Pokud nedokáže vláda víc ,at nedělá nic !

18.4.2021 v 6:36 | Karma článku: 10.98 | Přečteno: 474 | Diskuse

Vilém Ravek

Už se kácí v našem lese.

Jel zcela nezvykle na nejlehčí možný převod. Pak však najednou nějak podivně zakvedlal řídítky, sjel k okraji lesní cesty a pomalu se sesunul z kola. Zděšením se ji na chvíli zastavilo srdce.

17.4.2021 v 16:43 | Karma článku: 18.94 | Přečteno: 488 | Diskuse
Počet článků 734 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 407

Jmenuji se Michael Rada a jsem otcem projektu Mezinárodního Obchodního Centra Udržitelného Rozvoje (IBCSD LAB s.r.o.), které jsem založil s cílem VYTVOŘENÍ SVĚTA BEZ ODPADŮ A PLÝTVÁNÍ ve všech jejich podobách.

Výstupy našich projektů můžete vidět například zde

Na cestě za dosažením výše uvedeného cíle je od 1.1.2015 i projekt E-MOTION, v němž se věnuji publicitě osobních elektrických transportérů například elektrických jednokolek s gyroskopem.

Tomuto cíli jsem obětoval nejen jistotu zaměstnání v seniorské pozici logistické divize druhé největší korporace Japonska, ale i pohodlí v podobě zaměstnaneckého poměru. Kromě své práce se věnuji své rodině, které se snažím poskytnout vše, včetně své lásky.

Za nejlepší knihy považuji "MALÍŘSKÉ ROZPRAVY MNICHA OKURKY" A "PROROK". Obě totiž nabízejí mezi řádky moudro, které z mnoha jiných titulů dávno vymizelo. Psaní je mou dlouholetou láskou a i když se k české gramatice nechovám vždy správně, věřím, že to čtenářům obsah mých příspěvků vynahradí.

Najdete na iDNES.cz