Jedná se o tuzemského autora fantastické literatury, který již v roce 1924 (první část jeho trilogie) předvídá dnešek v hladině socio-politické, jako by knihu napsal včera.
Stejně jako ostatní knihy z dědečkovi sbírky, i zde se jedná o prvovydání a když jsem o knize (do té doby mně neznámé) uslyšel, vyvolalo to ve mně touhu si ji přečíst. S jistotou vlastní jeho 92 letům dědeček sáhl do knihovny a vyjmul 4 knihy, obsahující tuto trilogii a mně čekala cesta, kterou jsem ani nečekal.

Trilogie a čtyři knihy. Maličkost, která se neřeší. Oproti tomu se však řeší vazba, aby si čtenář si mohl vybrat dle stavu svých financí.
Naše setkání proběhlo pouhé dva dni po masakru v Paříži, a o to silnější jsem cítil potřebu se do první z knih ponořit a ona, jazykem již "přežitým" začala akcí, za kterou by se nemusel stydět ani agent jejího veličenstva.
A nejenom to.
Pan Hrubý již na prvních 50 stránkách velice jasně a v některých případech i detailně hovoří o:
- větrných elektrárnách a problémech s jejich účinností
- Přílivových elektrárnách
- Solárních elektrárnách a projektu jejich výstavby na Sahaře
- Elektro - vozidlech i letadlech
- Vlivu čínského kapitálu v Čechách a Evropě
- Spojené Evropě, ve finále diverzifikované na tři části - Slovanskou, Severskou a Jižní
- Uhelném a ropném lobby
- Průmyslové špionáži
- Politických vraždách
- Hromadné migraci
- Nedostatku konvenčních zdrojů včetně uhlí
- Špatné výhřevnosti v poměru k objemu vyrobené energie
- Mobilní telefony
Kniha obsahuje konkrétní údaje a čísla a je zajímavé udělat srovnání s dnešní skutečností a i přes všechny shody, se pan Hrubý v jednom spletl a to zásadně.
Všechny výše uvedené skutečnosti a události totiž zasadil do budoucnosti vzdálené dalších tisíc let, do doby po roku 2875 a to možná proto, aby dal svým souputníkům naději, že změna bude ještě možná.
Nevím, zda-li patřil pan Hrubý mezi vizionáře s jasnou vizí, či mezi cestovatele časem, faktem zůstává, že predikce, které ve své knize prezentuje jsou dnešní každodenní realitou s níž se setkáváme a budeme setkávat čím dál častěji a je-li tomu tak, pak je nasnadě vytušit, proč jeho knihám bylo předurčeno zapomnění.
Stejně jako u jiných je totiž realita něco, před čím je třeba lidi bránit a nejlépe tak činí sladké lži. V dnešní době plné vizuálních rajců je tak možné namísto života sledovat nekonečné seriály an všech kanálech a litovat jen, že se na obrazovku nevejde naráz více. Reality show se spoustou poražených a jediným vítězem jsou nutné, abychom viděli, že na tom nejsme zase tak špatně.
Mám z sebou zatím jen 60 stran, ale věřím, že se ještě k tématu ve svém blogu vrátím, protože možná právě "historická" sci-fi, otevře dnešním čtenářům oči lépe, než současný bulvár.