Pátek 9. června 2023, svátek má Stanislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 9. června 2023 Stanislava

Udržitelná Lež

15. 05. 2015 7:00:07
V minulém roce, tedy 2014 byla obnovena Rada Vlády Pro Udržitelný Rozvoj, neboli RVPUR (nemohu si pomoci, ale stále mi to připomíná RVHP). A od té doby neudělala nic než další konference. Nebo se něco změnilo?

Minulý víkend jsem překonal nejprve 900 km hranici ujetých kilometrů od počátku dubna, následně pak v neděli 1.000 km. Při tom jsem zjistil z diskuzí s lidmi, že jsem za měsíc a 10 dní najezdil na elektrické jednokolce více kilometrů, než mnoho z nich najezdilo po městě autem.

Důvod proč to zmiňuji je prostý. Díky tomuto dopravnímu prostředku, nejenom že jsem venku mnohem častěji než dříve a přepravuji se bez emisí, ale zároveň se dostávám na místa, kam jsem se ani za 17 let života v Plzni nepodíval.

Jedním z míst, které jsem v minulém víkendu navštívil a to opakovaně byly i rybníky, které Plzeň obklopují. Ne proto, že bych se chtěl koupat (na tom nejsem dost otužilý, jako moje maminka), ale proto, že je kolem nich klid a pohoda a často se tam dá dýchat i čistý vzduch bez cigaretového kouře a zplodin, které vypouštějí nejenom domácnosti neustálým přepalováním přepálenéhu tuku, ale i průmysl, který to chytře dělá v nočních hodinách, kdy se nedá občas ani větrat a samozřejmě i bez aut.

Na jednom z rybníků otevřeli po letech nový podnik, kavárnu a bar. Po 17 letech, kdy žiji v Plzni, to považuji za krok vpřed a to i proto, že na první pohled je celá budova vytvořena v designu udržitelného rozvoje a nejenom budova, ale i její vybavení.

Kdybych nejel X-krát kolem v době stavby, nevěděl bych, že plaťková fasáda skrývá mnohem prozaičtější jádro, ale já to vím. Co jsem však netuši,l byla skutečnost, že stejná přetvářka je aplikována i do interiéru.

Ten vybavený nábytkem z palet, na balkoně pak z kabelových cívek, přímo křičí, my jsme jiní, udržitelní a myslíme to vážně.

Měl jsem z toho radost a to až do okamžiku, než jsem si všiml malé drobnosti.

Všechno vybavení je zcela nové a ona "nákladní, či dopravní" paleta, nikdy náklad neviděla, za to se hrdě chlubí označení EUR a cejchem, který toto potvrzuje.

Když jsem se zeptal majitele (který by l náhodou na místě), proč nepoužil palety, cívky a další vybavení již použité, odpověděl, že přece nebude používat odpad, on chce všechno nové.

Nevědomky tak kopíruje aktivitu a kroky Vlády a její Rady RVPUR. Předstírá.

Konkrétně pak Předstírá Udržitelnost, Ekologický přístup, zájem o budoucnost. Ve skutečnosti je budoucnost hodnocena jen počtem nul za první nenulovou číslovkou účtu. Důležité je být v balíku, a když tomu napomůže i předstírání, sem s ním.

Podobné příklady táhnou, a proto se není čemu divit, že stejně jako v RVPUR je udržitelnost jen tématem k diskuzím kolem kulatých-hranatých stolů a dobrou náplní do propagačních brožur, či v průmyslu do výročních zpráv a na letáky a obaly výrobků, kde stojí

MY JSME NEJZELENĚJŠÍ

VYRÁBÍME POCTIVOU POLÉVKU

MY RECYKLUJEME

Ale skutečná realita, která by vedla k udržitelnosti, uniká a uniká nejenom obyvatelům ČR, ale i globálně, jak je například vidět na snaze USA, opět zazdít téma klimatických změn, protože Ony vlastně žádné nejsou.

Dokud udržitelnost bude jen v ústech, a ne v srdcích a v reálné práci s reálnými výsledky, pak se rychlost konce, který byl kdysi v nedohlednu, bude podobat průjezdu vlaku SHINKANZEN.

Nejdřív hučení

Pak záblesk

a konec

Zkuste se zamyslet, zda-li například tento prostor v Japonsku je udržitelný, či udržitelnost jen předstírá.

Co práce známého architekta Shigeru Ban, vyrábějícího stavby z kartonových dutinek. Jeho kanceláře mi totiž tvrdí, že používají jen nové, nepoužité materiály.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Michael Rada | pátek 15.5.2015 7:00 | karma článku: 9.18 | přečteno: 401x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Životní prostředí a ekologie

Milan Smutný

Evropa uvázla v chřtánu čínského draka

Kdyby se zítra Čína rozhodla útokem definitivně připojit vzbouřeneckou provincii s demokratickou vládou na Tchaj-wanu, země EU by se kvůli své závislosti na Číně sotva mohly připojit k očekávané čínsko-americké konfrontaci.

7.6.2023 v 14:44 | Karma článku: 23.06 | Přečteno: 307 | Diskuse

Kateřina Kešnerová

Klimatický aktivismus ohrožuje důchody

„Klimatický žal“ může ohrozit nejen důchodový systém, ale ekonomickou stabilitu států. Je přitom uměle a cíleně vyvoláván i za státní peníze.

30.5.2023 v 9:11 | Karma článku: 23.48 | Přečteno: 424 | Diskuse

Jan Tichý(Bnj)

Náš zelený úděl na místě, kde lišky opravdu dávají dobrou noc

Zelená je krásná barva, barva lesa, barva trávy. Jen je ta barva nějak zneužita. My starší pamatujeme zelené mozky, což rozhodně nebyli žádní zelení aktivisté, ale lampasáci (vojáci).

28.5.2023 v 19:30 | Karma článku: 10.94 | Přečteno: 302 | Diskuse

Alexandra Dítětová

Za většinu emisí nikdo žádné povolenky neplatí

Světová banka oznámila, že státy vybraly loni na emisních povolenkách přes 2 biliony korun. Jenže tyto peníze pokrývají pouze 23 procent celkových emisí. To krásně ilustruje, v čem tkví zásadní problém v boji se změnou klimatu.

25.5.2023 v 9:34 | Karma článku: 32.74 | Přečteno: 661 | Diskuse

Kateřina Kešnerová

Tohoto vědce zelení chtít poslouchat nebudou

Poslouchejte vědce, hřímala Greta Thunbergová. Vsadím se ale, že když mluví Václav Smil, zacpává si uši.

22.5.2023 v 10:54 | Karma článku: 35.36 | Přečteno: 921 | Diskuse
Počet článků 734 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 412

Jmenuji se Michael Rada a jsem otcem projektu Mezinárodního Obchodního Centra Udržitelného Rozvoje (IBCSD LAB s.r.o.), které jsem založil s cílem VYTVOŘENÍ SVĚTA BEZ ODPADŮ A PLÝTVÁNÍ ve všech jejich podobách.

Výstupy našich projektů můžete vidět například zde

Na cestě za dosažením výše uvedeného cíle je od 1.1.2015 i projekt E-MOTION, v němž se věnuji publicitě osobních elektrických transportérů například elektrických jednokolek s gyroskopem.

Tomuto cíli jsem obětoval nejen jistotu zaměstnání v seniorské pozici logistické divize druhé největší korporace Japonska, ale i pohodlí v podobě zaměstnaneckého poměru. Kromě své práce se věnuji své rodině, které se snažím poskytnout vše, včetně své lásky.

Za nejlepší knihy považuji "MALÍŘSKÉ ROZPRAVY MNICHA OKURKY" A "PROROK". Obě totiž nabízejí mezi řádky moudro, které z mnoha jiných titulů dávno vymizelo. Psaní je mou dlouholetou láskou a i když se k české gramatice nechovám vždy správně, věřím, že to čtenářům obsah mých příspěvků vynahradí.

Stejně ošklivá jako všechno, co Rusko dělá, komentují vítězku soutěže krásy

V každoroční soutěži krásy pro vdané ženy získala titul Paní Ruska světa 2023 učitelka angličtiny Natalja Oskarová....

Zemřel český e-sportový šampion Twisten, bylo mu teprve 19 let

Ve věku pouhých devatenácti let zemřel český profesionální hráč počítačové střílečky Valorant Karel Ašenbrener, známý...

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...

Miluji tě, ale podvádím tě. A nelituji. Studie nahlédla do hlubin nevěry

Premium Je jedním z nejrozsáhlejších výzkumů svého druhu a přináší víc než paradoxní zjištění. Vyjevuje, že důvody nevěry jsou...

Jsme unavení úplně jako staří lidé, říkají Mišík a Jirásková

Zpěvák Adam Mišík (26) už rok randí s dcerou Ivy Kubelkové, modelkou Natálií Jiráskovou (18). Nedávno spolu začali...