Pátek 9. června 2023, svátek má Stanislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 9. června 2023 Stanislava

Elektrické Jednokolky ve službách státu. Zlomové rozhodnutí!

1. 04. 2015 7:00:07
Je až s podivem, jak rozdílná je rychlost vyřizování věcí ve státní správě. Často jsem jako občan čekal měsíce a roky, než byla záležitost vyřízena, či vůbec vyslyšena, a to jen k tomu, aby následně byla během několika vteřin smetena ze stolu. O to více mne udivila rychlost, s jakou státní správa integrovala elektrické jednokolky a dvoukolky do svého nákupního plánu.

Když jsem se poprvé začal zajímat o elektrické jednokolky, psal se konec roku 2013. V té době byly oficiálně představeny v rámci zahraničního veletrhu a zároveň byl založen crowdfoundingový projekt na rozjezd výroby.

Do té doby známé bezpečné dvojkolky SEGWAY, které si i přes nákupní ceny převyšující 200.000,-Kč/ks pořizovali policejní sbory v některých městech, byly pro většinu občanů, včetně mne drahé a při rozhodování, zda-li osobní vůz pro pět osob, či SEGWAY pro jednu, padlo jasné rozhodnutí, praktické.

Elektrické jednokolky, to je však jiná. Cena pohybující se na úrovni manažerského mobilu, velikost kufru a hmotnost od 9 do 15 kg a neuvěřitelná flexibilita provozu.

Na konci loňského roku jsem se stal majitelem jedné z nich a za 3 měsíce jsem na jízdném a parkovném ušetřil částku převyšující již 7.000,-Kč, což je více než jsem původně očekával.

S ohledem na skutečnost, že mne při každé jízdě osloví 5 až 10 zájemců, šíří se informace velice rychle a proto mne neudivily, ani dopisy z Hradní kanceláře, Ministerstva vnitra Ministerstva Financí, které mne žádaly o osobní jednání a předvedení těchto jednokolek v jejich prostředí.

Možná, to ovlivnila skutečnost, že Ministr vnitra byl donedávna také Plzeňákem, či skutečnost, že dosažené úspory jsou skutečně nadstandardní, nevím, ale výzvu jsem přijal a vydal se do Prahy a pak již měli věci rychlý spád.

Jednání, ukázka, cvičná jízda. Jednání, ukázka, cvičná jízda. Jednání, ukázka, kalkulace ROI, cvičná jízda, rekalkulace ROI (poslední bylo Ministerstvo Financí)

Již jeden týden po výše uvedeném se dozvídám z věstníku, že elektrické jednokolky se dostaly do státního rozpočtu, resp. výdajů většiny ministerstev a to hned na první příčky důležitosti a nejenom to, majitel společnosti AGROFERT se rozhodl tyto dopravní prostředky etablovat i mezi více než 30.000 zaměstnanců svých společností.

Je to neuvěřitelné, dle předaných informací to bude právě Česká Republika, která bude v oblasti e-mobility příkladem nejenom všem evropským, ale i světovým velmocím.

Dle strategického plánu Rady Udržitelného Rozvoje Vlády ČR budou tyto dopravní prostředky v průběhu pouhých 6 ti měsíců integrovány do:

  • Ozbrojených složek - každý voják, bude mít jednokolku ve své výbavě pro zajištění rychlých přesunů vojsk a armád a to bez nákladů na dopravné
  • Minsterstva Vnitra - policejní složky dostanou do výbavy jednokolky pro snížení nákladů na benzín a zvýšení jejich dosahu. Očekává se radikální snížení kriminality s ohledem na to, že policii již nebudou zločinci utíkat díky své lepší fyzické kondici.
  • České Pošty - doručovatelé, budou nově vybaveni elektrickými jednokolkami s cílem snížení dodacích časů rozvozu poštovních zásilek o celých 75%, při souběžném snížení nákladů na pohonné hmoty a nákladů personálních
  • Kontrolních orgánů Ministerstva Financí - s cílem zajistit tichý dojezd na místa kontroly dříve, než se tam dostane zpráva o kontrole samotné.
  • Ministerstva dopravy – zde se vážně zvažuje postavení speciálních stezek vedle všech dálnic a silnic spolu s tzv. Výměníkovými stanicemi, kde by mohli jezdci své jednokolky nejen dobíjet, ale i je zaměnit za čerstvé a jet obratem dál.
  • Prostor Pražského Hradu, Zámku Lány a Strakovy Akademie - Zde se ukázalo, že pohyb na elektrických jednokolkách, nejen že neničí podlahy historických budov, ale eliminuje i zakopávání a škobrtání v případě virózy. Navíc je pohyb plynulý a při pohledu z venčí, je možné považovat opět politiky za anděly, létající v prostorách s jediným cílem - pomoci.

Rada však rozvedla své plány daleko rozsáhleji a chystá další rozšíření v rámci strategie 2020.

V blízké budoucnosti by tak měly být jednokolky nejen poskytovány úředníkům, ale měla by se na ně vztahovat i plánovaná vyhláška o elektromobilitě zahrnující jasně definované výhody pro občany, kteří je budou používat. Mezi ty hlavní patří třeba možnost profitovat z vyšších daní, odebrání příspěvků na mobilitu a další.

V soukromé sféře však dojde pravděpodobně k ještě radikálnějším změnám. V zemědělství, které mimo jiné silně reprezentuje výše zmíněná skupina AGROFERT, budou tyto prostředky osobní dopravy poskytovány nejen pracovníkům majícím na starost práce na polích a dohled nad nimi, ale měly by se objevit i v kravínech, drůbežárnách, zpracovatelském průmyslu a samozřejmě i distribuci. Jako jedni z prvních začali v minulých měsících využívat tyto dopravní prostředky pekaři, pro rozvoz svých výrobků ke klientům.

Ovšem ani zde aplikace nekončí, díky tomu že vlastník skupiny AGROFERT se úspěšně etabluje i ve zdravotnictví, začali se první elektrické jednokolky, resp. dvojkolky objevovat i v nemocnicích a reprodukčních klinikách. Pomáhají nejen pohybu pacientů a lékařů, ale také, a to je hlavní, snižují nákladovost provozů.

Jsem rád, že mé předpovědi byly správné a již se těším na první modely s potiskem státního znaku, či potisky jednotlivých ministerstev, tak jak bude definováno v zadávací dokumentaci.

Skutečnost, že stát a politici to myslí s implementací jednokolek vážně ukazuje i rozhodnutí a povolení jízdy vozítek SEGWAY na chodnících. Toto rozhodnutí je kladné a to i přes oprávněné výtky, že určení těchto obrněných vozidel bylo zcela jiné a teréní. Na tozdíl od jednokolek a kompaktnějších vozidel shodného typu, které byly vyráběny právě pro městský provoz.

Přeji Vám všem krásný první duben 2015 a těším se, že brzy potkám na vlastní jednokolce i Vás samotné.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Michael Rada | středa 1.4.2015 7:00 | karma článku: 12.72 | přečteno: 637x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Životní prostředí a ekologie

Milan Smutný

Evropa uvázla v chřtánu čínského draka

Kdyby se zítra Čína rozhodla útokem definitivně připojit vzbouřeneckou provincii s demokratickou vládou na Tchaj-wanu, země EU by se kvůli své závislosti na Číně sotva mohly připojit k očekávané čínsko-americké konfrontaci.

7.6.2023 v 14:44 | Karma článku: 23.06 | Přečteno: 307 | Diskuse

Kateřina Kešnerová

Klimatický aktivismus ohrožuje důchody

„Klimatický žal“ může ohrozit nejen důchodový systém, ale ekonomickou stabilitu států. Je přitom uměle a cíleně vyvoláván i za státní peníze.

30.5.2023 v 9:11 | Karma článku: 23.48 | Přečteno: 424 | Diskuse

Jan Tichý(Bnj)

Náš zelený úděl na místě, kde lišky opravdu dávají dobrou noc

Zelená je krásná barva, barva lesa, barva trávy. Jen je ta barva nějak zneužita. My starší pamatujeme zelené mozky, což rozhodně nebyli žádní zelení aktivisté, ale lampasáci (vojáci).

28.5.2023 v 19:30 | Karma článku: 10.94 | Přečteno: 302 | Diskuse

Alexandra Dítětová

Za většinu emisí nikdo žádné povolenky neplatí

Světová banka oznámila, že státy vybraly loni na emisních povolenkách přes 2 biliony korun. Jenže tyto peníze pokrývají pouze 23 procent celkových emisí. To krásně ilustruje, v čem tkví zásadní problém v boji se změnou klimatu.

25.5.2023 v 9:34 | Karma článku: 32.74 | Přečteno: 661 | Diskuse

Kateřina Kešnerová

Tohoto vědce zelení chtít poslouchat nebudou

Poslouchejte vědce, hřímala Greta Thunbergová. Vsadím se ale, že když mluví Václav Smil, zacpává si uši.

22.5.2023 v 10:54 | Karma článku: 35.36 | Přečteno: 921 | Diskuse
Počet článků 734 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 412

Jmenuji se Michael Rada a jsem otcem projektu Mezinárodního Obchodního Centra Udržitelného Rozvoje (IBCSD LAB s.r.o.), které jsem založil s cílem VYTVOŘENÍ SVĚTA BEZ ODPADŮ A PLÝTVÁNÍ ve všech jejich podobách.

Výstupy našich projektů můžete vidět například zde

Na cestě za dosažením výše uvedeného cíle je od 1.1.2015 i projekt E-MOTION, v němž se věnuji publicitě osobních elektrických transportérů například elektrických jednokolek s gyroskopem.

Tomuto cíli jsem obětoval nejen jistotu zaměstnání v seniorské pozici logistické divize druhé největší korporace Japonska, ale i pohodlí v podobě zaměstnaneckého poměru. Kromě své práce se věnuji své rodině, které se snažím poskytnout vše, včetně své lásky.

Za nejlepší knihy považuji "MALÍŘSKÉ ROZPRAVY MNICHA OKURKY" A "PROROK". Obě totiž nabízejí mezi řádky moudro, které z mnoha jiných titulů dávno vymizelo. Psaní je mou dlouholetou láskou a i když se k české gramatice nechovám vždy správně, věřím, že to čtenářům obsah mých příspěvků vynahradí.

Stejně ošklivá jako všechno, co Rusko dělá, komentují vítězku soutěže krásy

V každoroční soutěži krásy pro vdané ženy získala titul Paní Ruska světa 2023 učitelka angličtiny Natalja Oskarová....

Zemřel český e-sportový šampion Twisten, bylo mu teprve 19 let

Ve věku pouhých devatenácti let zemřel český profesionální hráč počítačové střílečky Valorant Karel Ašenbrener, známý...

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...

Miluji tě, ale podvádím tě. A nelituji. Studie nahlédla do hlubin nevěry

Premium Je jedním z nejrozsáhlejších výzkumů svého druhu a přináší víc než paradoxní zjištění. Vyjevuje, že důvody nevěry jsou...

Jsme unavení úplně jako staří lidé, říkají Mišík a Jirásková

Zpěvák Adam Mišík (26) už rok randí s dcerou Ivy Kubelkové, modelkou Natálií Jiráskovou (18). Nedávno spolu začali...