Nebudeme zemí skládek

28. 11. 2014 7:00:07
rozhodlo se Ministerstvo životního prostředí. Bohužel při svém rozhodování zapomnělo na skutečnost, že zemí skládek již jsme a to za tiché podpory nejen tohoto Ministerstva, ale i dalších. Máme plesnivé ovoce v obchodech, staré oblečení v outletech, rostoucí objemy brownfieldů i prázdných bytových a nebytových prostor a k tomu rostoucí množství lidí mající chuť, ale ne možnost pracovat.

Název tohoto blogu je jen přepisem části názvu článku publikovaného serverem iDnes v pondělí 24.11.2014. V originálním názvu je ještě dodatek "Omezí odpad bez poplatků"

Rád bych touto cestou upozornil Ministerstvo Životního Prostředí na jednu základní skutečnost

ODPAD BEZ POPLATKŮ - NEEXISTUJE

Jestliže si to neuvědomují, myslím že je třeba osvěta, protože to je skutečnost a tato skutečnost je platná nejenom u nás, ale i v zahraničí. Za každý odpad se musí platit, stejně jako za každé plýtvání.

I když v zákoně použité názvosloví hovoří jinak, skutečností zůstává že za chyby se musí platit a výše poplatků spojených s tvorbou odpadu se nedá vyjádřit penězi, jde totiž o tak velký zásah do ekosystému naší planety, že se jedná často o nevratné kroky, které ani novely zákona nemohou zvrátit.

Kromě jiného celé nařízení, či legislativní změna neslouží ničemu jinému než "omezení" jedné odpadové složky, z čehož bude vyplývat jednoduchý krok, její zpoplatnění.

V České republice se tak bude generovat nadále stejné, resp. větší množství odpadu, provozovatelé skládek budou opět bohatší a budou generovat větší zisky, stejně jako odpadové společnosti, které si tento náklad promítnou do cen svých zákazníků a všech občanů a jediné co se změní, že požadovaná kolonka ve formuláři Evropské unie, bude vypadat lépe.

V německém jazyce mají pro tento postup velice trefný název - "Scheinheilig" v doslovném překladu někdo, kdo předstírá svatost. Tento výraz trefně odpovídá krokům, které naše vláda podniká (či vlastně nepodniká).

V pátek 28.11.2014, tedy v den publikace tohoto článku, se bude v Lichenštějnském paláci konat FORUM UDRŽITELNÉHO ROZVOJE 2014, toto fórum pořádané Radou vlády pro udržitelný rozvoj, bude v jednom dni, ve čtyřech panelových diskuzích probírat co by se mělo a mohlo udělat. Dokonce je v programu i odvážný bod nazvaný - co se již udělalo. S ohledem na skutečnost, že jsem dostal pozvánku k osobní účasti, beru tuto možnost jako další krok v aktivitách své činnosti zaměřených na vytvoření Světa Bez Odpadu a rád přijímám.

Forum-Pro-Udrzitelny-Rozvoj-2014-Program.jpg

Věřím, že Fórum, na které jsem obdržel pozvánku, nebude pouze formou prezentace vzdušných zámků. Mám však obavu, že stejně jako CERREC (tříletý program zaměřený podobně), jehož se naše republika oficiálně účastnila, nebude ani zde co prezentovat, kromě nabubřelých prohlášení lidí, kteří na své občany a svou zemi již dávno zapomněli pro své politické cíle.

Stačí se jen podívat na historii této akce (zdroj wikipedia)

První FUR RVUR se uskutečnilo v roce 2004. Poté se konalo každoročně až do roku 2009, kdy se uskutečnil dosud poslední šestý ročník. Poté byla, z důvodů politické nepřízně činnost Rady i FUR RVUR pozastavena. Po restrukturalizaci RVUR v roce 2014[4] byla obnovena i činnost Fóra udržitelného rozvoje. V pořadí tedy již sedmé FUR RVUR se uskuteční 28. 11. 2014 v pražském Lichtenštejnském paláci. Fórum zahájí premiér České republiky a předseda RVUR Bohuslav Sobotka, hlavním hostem Fóra je Simon Upton, ředitel Direktorátu OECD pro životní prostředí a význačný protagonista zeleného růstu.[5]

Jak je vidět, fórum je "v provozu" již řadu let, a řadu let se situace na poli udržitelného rozvoje zhoršuje.

Je zajímavé, že pravděpodobně organizátor, resp. lidé, kteří jsou pro něj najímáni na jednotlivé činnosti, dokáží udržovat zápis na wikipedii tak aktuální (zápis 23.11.2014). Bohužel tím to končí.

Pozvánka na konferenci dorazila 5 dní před jejím konáním, předpokládám, že se narychlo dávají dohromady proslovy o prezentace ukazující, jak jsme vlastně daleko.

Již se těším, jak progres České vlády a republiky bude prezentován ve srovnání s dalšími evropskými zeměmi, ovšem jen u dobře vybraných položek. Tak např. Polsko, to má mnohem horší výsledky u odpadu komunálního, Ukrajina zase nechápe že velký bratr to s ní myslí dobře a namísto války by měli pracovat na projektech evropské unie apod.

Myslím, že jedním z důvodů, proč zůstává u slov a prázdných gest je jak nesystémovost, tak beztrestnost. V roce 2010 byl vypracován pro Ministerstvo Životního Prostředí dokument nazvaný STRATEGICKÝ RÁMEC UDRŽITELNÉHO ROZVOJE ČR. Tento 96ti stránkový dokument obsahuje již na 9 stránce důkaz potvrzující mé tvrzení, tímto důkazem je organiogram níže, který říká vše a nic a namísto jasného definování odpovědností nechává tyto procesně plout mezi jednotlivými účastníky. Skutečnost, že dále v textu stojí sice hezké plány, ale často bez časových vytýčení, či dokonce bez jakýchkoli kontrolních mechanismů mne jen utvrzuje v mých názorech.

Rada-Vlady-Udrzitelny-Rozvoj.jpg

A i přesto, že by mohlo MŽP protestovat, protože přeci tento dokument byl vytištěn na recyklovaném papíře, dovolím si tvrdit, že to byla škoda papíru.

Na závěr ještě k samotné Radě Udržitelného Rozvoje. Tato má, stejně jako ostatní "Rady" svou internetovou prezentaci, která je plná prázdných slov. Jako správný politický orgán má však 33 členů a její hlavní hlavou je sám Předseda Vlády a hlavami vedlejšími Místopředsedové. Nejvíce tak připomíná Saň Aminu z Velké policejní pohádky Karla Čapka. Na rozdíl od této pohádky je však tato saň skutečná a velmi "nenažraná".

Přestaňme již poslouchat pohádky, ke změně je nutná fyzická práce a právě té jsme se od našich politiků zatím nedočkali.

Jedním z důvodů, proč si mohu dovolit výše uvedené řádky s čistým svědomím publikovat je skutečnost, že já svou prací svět již měním a světlo které přináším, by bez mého přispěním bylo jen další z položek "Bezplatného Skládkování", lampy níže jsou totiž výsledkem procesu nazvaného Industriální Upcycling a jsou všechny vyrobeny rukama lidí, kteří stejně jako já proti životu na skládce aktivně přispívají.

20141124_074615_res.jpg

Autor: Michael Rada | pátek 28.11.2014 7:00 | karma článku: 8.44 | přečteno: 389x

Další články blogera

Michael Rada

ZAKLADATEL ROKU 2017 - postoupil jsem do finále

Dne 4.8.2017 se objevila v mé e-mailové schránce zpráva o mé nominaci do finále soutěže o titul FOUNDER OF THE YEAR CZECH REPUBLIC. Titul vyhlašuje v rámci CENTRAL EUROPEAN STARTUP AWARDS.

5.8.2017 v 11:11 | Karma článku: 3.90 | Přečteno: 129 | Diskuse

Michael Rada

Seriál skončil

Je mnoho těch, pro které televizní seriál znamená příjemnou realitu nepříjemných dní mezi lidmi. S jeho hrdiny žijí, pláčí, smějí se i komunikují a jediné na co se těší, je další díl, a aby to těšení vydrželi,

7.7.2017 v 10:10 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 66 | Diskuse

Michael Rada

WASTELESS FUTURE

I am so happy to share with you that the president of global waste association ISWA has presented in his blog my point of view on the life in wasteless world.

14.4.2017 v 14:14 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 35 | Diskuse

Michael Rada

KDE JE BLOG?

Po blokaci ze strany provozovatele serveru iDNES byl denní blog přesunut na novou adresu, kde bude každý pracovní den publikován nový příspěvěk. http://industrial-upcycling.cz/index.php/blog/

13.2.2017 v 14:29 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 95 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Vladimír Kroupa

No, hezky to máte, hoši, ošéfovaný. Ale všeho do času…

Nebudu chodit okolo horké kaše – prezident Zeman mě naštval. Čím dál více se nás snaží přesvědčit o tom, že může vše. No, může hodně, ale vše opravdu ne...

20.9.2019 v 11:24 | Karma článku: 12.20 | Přečteno: 231 | Diskuse

Martin Frélich

Fašizace opozice výrazně pokročila. Jde o přímé ohrožení základů demokratického státu.

Zkuste si přečíst další výroky v článku a zamyslet se nad tím, kdo a kde podobné výroky pronesl. Je to vlastně takový malý politický kvíz ze současného politického dění.

20.9.2019 v 10:46 | Karma článku: 12.83 | Přečteno: 471 | Diskuse

Karel Stýblo

Ta pachuť je všeobjímající.

„Na premiéra Babiše bylo zastaveno trestní stíhání, což je drsný vzkaz a tvrdý úder všem, kteří důvěřují v principy spravedlnosti a rovnosti před zákonem.“ Tak, nějak pravil předseda ODS Petr Fiala. I všechna ostatní

20.9.2019 v 10:17 | Karma článku: 20.38 | Přečteno: 357 | Diskuse

Jan Dvořák

Komu zůstane Černý Petr kontrasignace?

Po prezidentově prohlášení, že udělí premiérovi abolici, pokud si nejvyšší žalobce Zeman troufne trestní stíhání obnovit, objevily se posměšky, do jak pikantní a problematické situace Babiše tím postaví.

20.9.2019 v 8:33 | Karma článku: 13.87 | Přečteno: 229 | Diskuse

Jan Bartoň

Zemanova abolice pro Babiše

Velké zděšení mezi českým lidem způsobilo prohlášení prezidenta Miloše Zemana, že v případě, kdy by nejvyšší státní zástupce rozhodl o pokračování stíhání Andreje Babiše, udělil by mu milost.

20.9.2019 v 8:00 | Karma článku: 30.28 | Přečteno: 929 | Diskuse
Počet článků 734 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 402

Jmenuji se Michael Rada a jsem otcem projektu Mezinárodního Obchodního Centra Udržitelného Rozvoje (IBCSD LAB s.r.o.), které jsem založil s cílem VYTVOŘENÍ SVĚTA BEZ ODPADŮ A PLÝTVÁNÍ ve všech jejich podobách.

Výstupy našich projektů můžete vidět například zde

Na cestě za dosažením výše uvedeného cíle je od 1.1.2015 i projekt E-MOTION, v němž se věnuji publicitě osobních elektrických transportérů například elektrických jednokolek s gyroskopem.

Tomuto cíli jsem obětoval nejen jistotu zaměstnání v seniorské pozici logistické divize druhé největší korporace Japonska, ale i pohodlí v podobě zaměstnaneckého poměru. Kromě své práce se věnuji své rodině, které se snažím poskytnout vše, včetně své lásky.

Za nejlepší knihy považuji "MALÍŘSKÉ ROZPRAVY MNICHA OKURKY" A "PROROK". Obě totiž nabízejí mezi řádky moudro, které z mnoha jiných titulů dávno vymizelo. Psaní je mou dlouholetou láskou a i když se k české gramatice nechovám vždy správně, věřím, že to čtenářům obsah mých příspěvků vynahradí.

Najdete na iDNES.cz