Čtvrtek 23. ledna 2020, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 23. ledna 2020 Zdeněk

Krabice v polích

8. 10. 2014 7:00:07
Před více než deseti lety jsem si uvědomil, že Plzeň je jedním z mála měst, kde se manažeři hrnou na pole. Ano práce na polích je v Plzni velice žádaná a s ohledem na průmyslovou minulost města se může zdát že jde o systémovou změnu, ovšem jen do okamžiku než doplníte že se jedná o Pole Borská.

Jedna z prvních a nejúspěšnějších průmyslových zón republiky, Borská Pole, se znovu a znovu dostávají na přední žebříčky zájmu o pracovní pozice. Některé budovy mění majitele, jiné rostou a další, pro další již není téměř místo a tak se developeři předhánění jaký další kus pole, louky, či lesa by zabrali.

Vždyť průmysl nás živí. Vždyť průmysl je nástěnka České republiky, naši inženýři a konstruktéři.....

Probuďme se, nejsou léta padesátá, ani šedesátá, ani doba socialismu, která i když nepravdivě informovala o naší technické a technologické vyspělosti. No a konečně není ani doba porevoluční, která generovala (sice jen krátkodobě) zájem, aby špičkové mozky dělaly v tuzemsku špičkové projekty.

To vše je pryč. Zůstala jen doba manuálních pracovníků, montoven a skladů, které přebírají zbytky a vrácené zboží ze zbytku Evropy (a často i světa), aby je (po jejich přebalení) umístily dál, nejlépe na tuzemský trh. K tomu, aby se tak mohlo dít, napomáhají právě krabice v polích.

Krabice-v-polich-1_res.jpg

Měl jsem možnost, stejně jako mnoho let předtím, se zúčastnit významné logistické konference konané na území ČR. Stejně jako každý rok dostali své místo i developeři průmyslových nemovitostí a lidé, jejichž zaměstnavatelé stojí za všemi těmi halami a výrobními závody umísťovanými na hranicích měst a rozrůstajícími se dále do vnitrozemí jako letokruhy, či spíše parazitické houby.

U stolu seděli zástupci senior managementu tří z pěti největších hráčů a diskuze se vedla v pozitivním tónu růstu, investic, změn (překupů) na tuzemském realitním trhu. Opomenut nezůstal ani největší letošní úlovek v podobě internetového prodejce, kterému sice nevyšel obchod u Brna, ale u Pražského letiště již krásně pučí.

20130901_101548_res.jpg

Po minutách chvály růstu mi to nedalo a jako každý rok jsem se i letos zeptal na důvod proč se namísto Greenfields nevyužívají Brownfields. Kromě obligatorních odpovědí typu - náklady, čištění, vhodnost, infrastruktura a databáze Czechinvest, však padla ze strany jednoho z komentujících na doplňující otázku: „Jak bude naloženo s jimi budovanými greenfields po skončení jejich životnosti odpověď?“, která jasně deklaruje důvod současného stavu.

Jeden ze tří manažerů u stolu, zástupce největšího tuzemského hráče, jasně odpověděl slovy

"Co bude potom, mně nezajímá"

A tím mi jasně shrnul i celou diskuzi a to i přesto, že zbývající dva se nejen k otázce brownfields vyjádřili, ale jejich společnosti, již mají za sebou i první výsledky, které ač „neočekávaně“, mají velmi dobrá čísla.

Přístup "Po mně potopa" je totiž důvodem směřování naší republiky a v globálním hledisku i celého světa. Mnoho těch, kteří svému zisku vděčí za největší znečištění, totiž přistupují k věcem stejně. Udržitelnost (Sustainability) totiž zůstává jen krásným a povinným heslem na marketingových materiálech ale ve skutečnosti, je to aspekt, k jehož uplatňování schází jakákoli vůle.

20131003_101552_res.jpg

Politici a státní úředníci vesele tleskají každé nové továrně postavené na zelené louce i nesmyslům deklarovaným investorem o počtu zaměstnaných občanů dané obce či města. Důležitý je krátkodobý zisk těch co rozhodují a dlouhodobý zisk těch co staví, to že se naše republika stala montovnou je známo, že se však stává jednou velkou výrobní halou, kde zelené budou jen nápisy na zdech a hesla typu Mladí mají zelenou, je bezpředmětné, protože heslo Co je doma to se počítá lze uplatnit jen v krátkém období pobytu u moci.

Po absolvování plzeňského maratonu celu situaci dobře popsal jeden z běžců. Start na univerzitě byl dobrý. Běh mezi plechovými kostkami v průmyslové zoně, byl už jen deprimujícím zážitkem.

Na závěr ještě jedna myšlenka z diskuze. Všichni tři účastníci se shodli, že po nečekaném boomu výstavby je nyní čas na úklid.

Jen pro zamyšlení, kdo z Vás uklízí jen jednou za 20 let?

Autor: Michael Rada | středa 8.10.2014 7:00 | karma článku: 10.73 | přečteno: 342x

Další články blogera

Michael Rada

ZAKLADATEL ROKU 2017 - postoupil jsem do finále

Dne 4.8.2017 se objevila v mé e-mailové schránce zpráva o mé nominaci do finále soutěže o titul FOUNDER OF THE YEAR CZECH REPUBLIC. Titul vyhlašuje v rámci CENTRAL EUROPEAN STARTUP AWARDS.

5.8.2017 v 11:11 | Karma článku: 3.90 | Přečteno: 142 | Diskuse

Michael Rada

Seriál skončil

Je mnoho těch, pro které televizní seriál znamená příjemnou realitu nepříjemných dní mezi lidmi. S jeho hrdiny žijí, pláčí, smějí se i komunikují a jediné na co se těší, je další díl, a aby to těšení vydrželi,

7.7.2017 v 10:10 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 71 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Martin Faltýn

Vysvětlí mi někdo, kdy začne pro občany nepřiznaná recese?

To slovo působí jako dráždění hada bosou nohou. Naši slovutní politici se tváří, jakoby nic. A zřejmě i média musejí držet hubu, pardon uctívat (nad)náhubkový zákon - a hlavně mlčet! O čem?

22.1.2020 v 11:00 | Karma článku: 21.76 | Přečteno: 995 | Diskuse

Martin Tuma

Tunýlek za 401 miliónů? Ale kdepak

Zkušenost mne naučila nehledat zlý úmysl tam, kde se to dá vysvětlit obyčejnou lidskou hloupostí. Jako třeba v případě e-shopu na dálniční známky. Spíše než tunel je to příznak zoufalé neschopnosti státní správy uřídit IT zakázku.

21.1.2020 v 20:45 | Karma článku: 24.79 | Přečteno: 1352 | Diskuse

Petr Havlíček

Člověk člověku vlkem

Stále bobtnající státní aparát, který by měl sloužit výhradně pro efektivní podporu prosperity společnosti, se stává parazitující ropuchou na státním prameni.

21.1.2020 v 11:00 | Karma článku: 20.77 | Přečteno: 569 | Diskuse

Jaroslav Haluza

Velký okruh Prahy? Nechtělo by to něco reálnějšího?

Praha se v posledních letech potýká s řadou problémů. Chybí byty, padají mosty a ty co stojí chtějí spadnout každou chvíli. Nejdůležitější silnice vede přes Václavské náměstí a vesničané úspěšně blokují dokončení obchvatu.

19.1.2020 v 0:07 | Karma článku: 8.63 | Přečteno: 503 | Diskuse

Martin Ondra

Jak se správně odhaduje cena ojetého vozidla? Dělají to pojišťovny dobře?

Jak a podle čeho se určuje cena ojetého vozidla při jeho prodeji, nákupu či pojistné události? Cena vozidla se dá určit mnoha způsoby, podíváme se, jaké jsou a jaký je vlastně ten správný postup a aspekty, při určování ceny vozu.

18.1.2020 v 20:06 | Karma článku: 16.49 | Přečteno: 654 | Diskuse
Počet článků 734 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 403

Jmenuji se Michael Rada a jsem otcem projektu Mezinárodního Obchodního Centra Udržitelného Rozvoje (IBCSD LAB s.r.o.), které jsem založil s cílem VYTVOŘENÍ SVĚTA BEZ ODPADŮ A PLÝTVÁNÍ ve všech jejich podobách.

Výstupy našich projektů můžete vidět například zde

Na cestě za dosažením výše uvedeného cíle je od 1.1.2015 i projekt E-MOTION, v němž se věnuji publicitě osobních elektrických transportérů například elektrických jednokolek s gyroskopem.

Tomuto cíli jsem obětoval nejen jistotu zaměstnání v seniorské pozici logistické divize druhé největší korporace Japonska, ale i pohodlí v podobě zaměstnaneckého poměru. Kromě své práce se věnuji své rodině, které se snažím poskytnout vše, včetně své lásky.

Za nejlepší knihy považuji "MALÍŘSKÉ ROZPRAVY MNICHA OKURKY" A "PROROK". Obě totiž nabízejí mezi řádky moudro, které z mnoha jiných titulů dávno vymizelo. Psaní je mou dlouholetou láskou a i když se k české gramatice nechovám vždy správně, věřím, že to čtenářům obsah mých příspěvků vynahradí.

Najdete na iDNES.cz