I když Vám můj článek může připadat iracionální, opak je pravdou, a je hnán racionálním věděním a cílem nekuřáka podpořit ekonomickou prosperitu naší společnosti.
Zvažme argumenty, které my - nekuřáci, často tak rádi opomíjíme
- Kouření je ekonomickým zázrakem
- Kouření podporuje dlouhodobou prosperitu společnosti
- Kouření činí lidi šťastnějšími, což je krásně vidět nejen na jejich úsměvech plných sluníčkově žlutých zubů, ale i prstů a kůže která postupně získává zlatavý nádech ne nepodobný auře.
Proč je kouření ekonomickým zázrakem je poměrně snadno vysvětlitelné. Při poměrně nízkých výrobních nákladech (nepočítáme-li existující výrobní infrastrukturu), vyrábí např. největší tuzemský a jeden z největších světových výrobců cigaret, denně 109.589.041 kusů cigaret, což odpovídá 5.479.452 krabičkám (po 20ti kusech). Při průměnré maloobchodní ceně za krabičku 70,-Kč se denně vygeneruje zboží v hodnotě (koncové prodejní ceně) 383.561.640,-Kč, čemuž by odpovídala v prodeji spotřební daň ve výši 66.586.300,-Kč za jeden den. Při propočtu na rok by pak daň činila 24.303.999.756,96 Kč. Tyto propočty jsou samozřejmě čistě teoretické, protože právě nízkou snahou o získání povědomí o této osobní pomoci ekonomice státu v ČR kouří jen 30% obyvatel.
Tato výroba zaměstnává v dané továrně 1.100 lidí, což znamená denní výroba na člověka dosahuje 99.626 cigaret, či 4.981 krabiček.
Češi v průměru vykouří 7 cigaret za den a dle statistiky je každá druhá vyrobena ve výše uvedené tuzemské továrně, z jejíhož veřejně dostupného materiálu jsme čerpali výše uvedené údaje.
Informace o marži výrobce se mi bohužel nepodařilo sehnat, ale zohledněme jeho ohodnocení jako jednoho z nejvýznamnějších zaměstnavatelů a skutečnost že odvádí daně, které slouží k rozvoji naší republiky a jejich obyvatel.
Zázrak už je sice na začátku, kdy z listí, které poskytuje zdarma příroda, vzniká drahý produkt, ale to bychom mohli o čaji říci také, ale ten skutečný zázrak začíná až po samotné distribuci.
Tabákový průmysl totiž vytváří a podporuje ekonomiku mnohonásobně více
- dává práci lidem v prodejnách
- dává práci lidem v čistírnách
- dává práci lidem v továrnách na výrobu zapalovačů, sirek a obalových prostředků
- dává práci reklamním agenturám
- dává práci lékařům a sestrám
- dává práci nemocnicím
- dává práci uklízecím četám a odpadovým firmám
- dává práci požárníkům
- dává práci pohřebním ústavům
- a na co nesmíme zapomenout dává práci lidem kolem pana prezidenta
Kdyby se nám podařilo počet vykouřených cigaret v ČR zvýšit, což by při aktivním zapojení škol neměl být problém. podařilo by se nám jistě výrazně navýšit objem zaměstnanosti a ekonomické stability v zemi.
Za druhý důležitý aspekt považuji dlouhodobou stabilitu růstu. V současné době je kouření pouze znakem jakési formy dospělosti, či revolty, ale to je třeba změnit. Je nutné nechat kuřáky pochopit, že jejich činnost je jednou z nejprospěšnějších činností, kterou mohou pro stát, politiky a pro budoucí generace udělat. Vždyť právě podchycení kouření v mládí, jak se o něj snaží mnohé kouřící budoucí matky, či čerstvé matky nosící své dítě ve vaku na břiše tak, aby bylo vystaveno pravidelnému přísunu tak důležitého nikotinu a karciogeních látek, či to samé činíci vyfukováním kouře do kočárku, či do auta v němž s dítětem cestuje, je strašně důležité.
Návyk totiž začne ve správné době a jeho vymýcení v budoucnu bude již téměř nereálné a hlavně nechtěné.
Důležitým aspektem kouření je přirozená rovnováha natality a mortality národa. Zatímco vyspělé země se snaží naprosto nelogicky a proti všem ekonomickým pravidlům prodlužovat život obyvatel a to i v jejich neproduktivním věku, je Česká republika na dobré cestě toto zkrátit a dosáhnout rovnováhy se sníženou natalitou. Cílem celéh procesu je pravděpodobně sjednocení data odchodu do důchodu s datem úmrtí, či minimálně přiblížení se tomuto cíli. Tím bychom odstranili hrozbu, která vyspělých zemí hrozí.
Stačí pohled na interaktivní mapu USA ukazující vývoj počtu kuřáků v jednotlivých státech od roku 1970 do roku 2012, abychom pochopili nutnost boje proti stejnému vývoji v ČR.
Znovu tedy apeluji na ekonomické smýšlení nejen politiků, ale všech obyvatel země. Dejme světu najevo, že kouření není v naší zemí přežitkem, ale plánovanou ekonomickou strategií. Věřím, že se podaří nejen rozšířit objem spotřeby cigaret v ČR, ale i objem průmyslových odvětví, které budou profitovat.
Vždyť např. Tabákový turismus, Tabákové workshopy, Mezinárodní dny Kouření mohou vzbudit zájem nejen potenciálních návštěvníků, ale i investorů. Samozřejmě nesmíme zapomínat na zemědělství, které může nejenom díky Ministrovi financí (který je sám zkušeným zemědělcem), najít další segment vedoucí k prosperitě a zvyšování zisku.
V neposlední řadě pak věřím, že se vědcům v tabékovém průmyslu podaří světu průkazně dokázat, že nárůst síly ozonové vrstvy zaznamenaný v minulých týdnech, je způsobem právě hromaděním cigaretového kouře který dokázal vytvořit dostateščně koncentrovanou a silnou ochranou vrstvu pro další zdravý a dlouhodobý vývoj na zeměkouli.