Lidé? Proč?

20. 01. 2016 7:00:07
Od počátku svého podnikání narážím opakovaně na skupinu lidí mající chuť pracovat, ale minimální možnost tuto chuť uplatnit. Důvody, které slyší - že jsou příliš staří, nebo moc mladí, překvalifikovaní, či bez praxe, nemocní,

nebo jiného pohlaví, ve věku před založením rodiny, či až po něm, černí, či naopak bílí a tak by se dalo pokračovat.

Není to skupina shodná s tou, kterou je možno vidět před, či na úřadech práce, či ve vyloučených komunitách. Ani není shodná s vysokoškoláky v talárech, či s lidmi, jimiž disponují pracovní agentury. Jsou to prostě lidé, kteří by rádi uplatnili to, co je baví a to co umí, ale nikoho to nezajímá.

Souběžně se setkávám s řediteli firem a továren poptávajících lidi. „Nemáme lidi pane Rada. Nevěděl byste o někom? Potřebujeme všechny profese, od lidí na linkách, přes skladníky, ale jejich vedoucí, logistiky, prodejce, marketéry, účetní, zahradníky ....“ seznam je nekonečný.

A v harmonii s oním strádáním se ve firmách investuje do robotizace, ta totiž svět průmyslu od toho slabého místa, kterému se říká člověk, či lidská síla, osvobodí.

Na konci roku to došlo tak daleko, že i politici začali pro zahraniční investory hledat lidi a do vedoucích funkcí samozřejmě, že nejdříve obsadili sebe sama, jak je ve zvyku všech trafikantů.

S ohledem na velikost sítě a počet kontaktů, se mi často podaří na potřebné místo doporučit vhodnou osobu, či vypomoci krátkodobě externě pracovníky, kteří se na ten, či onen segment specializují, ale mým cílem není najít práci jednomu člověku, ale vytvořit svět bez odpadu a k takovému světu v mých očích patří i možnost chuť do práce uplatnit pro všechny. To vše, bez umělých bariér a překážek, které dnes se staví rychleji, než se stačí registrovat, natož je bořit.

Jedním z řešení, o kterém jsem již psal je, aby těžší práci dělali i lidé s "menšími svaly". Zmínil jsem testy v Japonsku, kde tzv. EXOSKELETON používají pracovníci bank na přenášení a přemísťování peněz. Obrázek dole však ukazuje možnost tyto prostředky využít i pro další průmyslová odvětví (včetně vojenství, kde testy probíhají již více než dekádu). Za návrhem exoskeletu stojí v tomto případě společnost ROBRADY a myslím, že uplatnění by se našlo mnohem více, než ukazují obrázky a to i mimo samotný průmysl.

Ovšem s ohledem na svatý grál průmyslu - továrny bez lidí, si myslím, že je nutné zvážit, zda-li nedávno publikované myšlenky Stephana Hawkinga, nemají něco do sebe, jako měly mnohé předchozí. Pan Hawking v tomto případě varuje před skutečností, že přílišná dokonalost a autonomnost umělé inteligence by mohla být ne začátkem, ale koncem lidské civilizace, jak indikuji i v nadpise svého dnešního blogu.

Je to zajímavé, protože sám tento obdivuhodný vědec, by bez umělé inteligence a počítačů, nikdy pravděpodobně žádnou ze svých myšlenek nemohl pronést. Přesto, nebo možná právě proto, je však nutné bráti ho vážně, protože člověk živící se lovem ryb, který dokáže přestat lovit i když má hlad ví, že by zabránil růstu další generace, je mnohem moudřejší než ten, kdo stavy vyloví do posledního kousku a pak čeká na dotace od boha, či EU.

Důvodem proč tento blog vznikl je zamyšlení, resp. šťouchnutí do spáčů, kteří v průmyslu bez lidí vidí budoucnost, ona tam totiž není. Nebude tam ani v případě, kdy státy zaručí každému ze svých obyvatel pevný příjem i bez toho, aby museli pracovat, resp. chodit do zaměstnání. Což je model, který se již úspěšně testuje nejen na severu Evropy, ale i na jejím západě, a stále ještě funguje například v Bruneji, a to již několik dekád (jen pro vlastní obyvatele). Země však s blížícím se úbytkem ropy a z ní plynoucího bohatství, zvažuje naopak jeho zrušení.

Politici (v tomto případě Američtí), chtějí sice urychlit výstavbu obytných habitatů na oběžné dráze, či na jiné planetě a dali dokonce novým zákonem NASA příkaz do roku 2018 vytvořit a aplikovat první modul pro dlouhodobý pobyt v hlubokém vesmíru,

Zároveň však na druhou stranu ti samí lidé přihlížejí tomu, že těžba ropy a její zpracování likviduje denně miliony litrů pitné vody, zatímco lesy, pole a ekosystém (včetně člověka) jejím nedostatkem trpí. Jak se ukazuje v Kalifornii, JEDNA MILIARDA STROMŮ nemá kvůli přetrvávajícímu nedostatku vody dostatek sil pro další růst a život.

Bezhlaví rytíři radí, že nejlepší je nosit hlavu v podpaží, neuvědomují si, že při pokusech tak učinit vyhyne i zbytek populace.

P.S. Japonští vědci tvrdí, že již umí číst Vaše myšlenky, asi neví že to umí i Váš mobil

Autor: Michael Rada | středa 20.1.2016 7:00 | karma článku: 11.65 | přečteno: 489x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Životní prostředí a ekologie

Milan Smrž

Otevřený dopis k referendu o větrných turbínách v Líšťanech u Loun

Dne 22.března proběhlo v obci Líšťany na Lounsku referendum o výstavbě větrných elektráren. Jen třetina hlasovala pro. Doufejme, že občané za dva roky názor změní. Nebo budeme raději spoléhat na drahou jadernou energii?

24.3.2024 v 9:47 | Karma článku: 8.68 | Přečteno: 538 | Diskuse

Milan Smrž

Také jste proti Green Dealu?

Protesty zemědělců v Evropě i mnoho příspěvků na sociálních sitích nesou pečet protestu proti Green Dealu. Kdo tomu tleská?

3.3.2024 v 22:32 | Karma článku: 21.26 | Přečteno: 6056 | Diskuse

Petr Hariprasad Hajič

Baterky, kam se podíváš

Poslední dekáda byla ve znamení obrovského nárůstu výroby baterií, tedy lépe řečeno, akumulátorů. Připadá mi to jako druhá elektrifikace. Na baterie bude po čase zřejmě všechno.

3.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 6.42 | Přečteno: 342 | Diskuse

Petr Hariprasad Hajič

Tak co hoši a holkiíí, jakxte na tom s tem vodíkem?

Zelená vodíková produkce je další dílek do dekarbonizační skládačky udržitelného rozvoje. Byla jen otázka času, kdy na vodík dojde v praxi a loni nastala úplná exploze publicity. Toto třaskavé téma stojí za pozornost.

1.3.2024 v 8:21 | Karma článku: 7.44 | Přečteno: 293 | Diskuse

Vašek Brynda

Co je eko kůže a proč je pravá kůže ekologičtější?

Není to tak dávno, kdy se na trhu objevily pojmy, jako je eko kůže a veganská kůže. Mnoho lidí znejistělo a začalo považovat pravou kůži za neekologickou, a naopak slepě opěvovat tyto nové materiály. Jak je to ale skutečně?

19.2.2024 v 13:03 | Karma článku: 22.75 | Přečteno: 436 | Diskuse
Počet článků 734 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 413

Jmenuji se Michael Rada a jsem otcem projektu Mezinárodního Obchodního Centra Udržitelného Rozvoje (IBCSD LAB s.r.o.), které jsem založil s cílem VYTVOŘENÍ SVĚTA BEZ ODPADŮ A PLÝTVÁNÍ ve všech jejich podobách.

Výstupy našich projektů můžete vidět například zde

Na cestě za dosažením výše uvedeného cíle je od 1.1.2015 i projekt E-MOTION, v němž se věnuji publicitě osobních elektrických transportérů například elektrických jednokolek s gyroskopem.

Tomuto cíli jsem obětoval nejen jistotu zaměstnání v seniorské pozici logistické divize druhé největší korporace Japonska, ale i pohodlí v podobě zaměstnaneckého poměru. Kromě své práce se věnuji své rodině, které se snažím poskytnout vše, včetně své lásky.

Za nejlepší knihy považuji "MALÍŘSKÉ ROZPRAVY MNICHA OKURKY" A "PROROK". Obě totiž nabízejí mezi řádky moudro, které z mnoha jiných titulů dávno vymizelo. Psaní je mou dlouholetou láskou a i když se k české gramatice nechovám vždy správně, věřím, že to čtenářům obsah mých příspěvků vynahradí.

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...