Týden bez odpadu již dva dny běží

DOufám, že jste si po prázdninových příspěvcích uvědomili, že první zářijový týden probíhá celosvětově ZERO WASTE WEEK, tentokrát zaměřený na plýtvání jídlem. Přes celé prázdniny, jsem Vám každou středu předkládal příklady

a nápady, jak objem odpadu nejen snížit, ale i se mu zcela vyhnout.

A i přesto, že tuzemská media, stejně jako politici na toto téma nereflektují, věřím, že se aktivně celého týdne účastní nejen restaurace a hotely, které se rozhodli aktivně podpořit, ale i další lidé a společnosti, protože zabránit vzniku odpadu může každý z nás.

Podíváme-li se například na domácnosti, zjistíme, že nemalé množství jídla končí v odpadkovém koši a to jen proto, že porce byly příliš velké, či hlad měl moc velké oči. Ovšem je otázkou, proč si to s nedojedeným talířem namířit rovnou k odpadkovému koši.

Zde tedy několik nápadů, jak se dá v domácnosti se zbytky z talířů naložit

Brambory, bramborová kaše, stejně jako rýže, či čočka jsou vynikajícím základem pro placičky. Optimálně jednohubky a jejich pestrosti a fantazii, se skutečně meze nekladou. Většinou stačí jen přidat vejce, trochu mléka, mouku a dochutit dle vlastní chuti. Zbyde-li i maso, lze ho nakrájet, či natrhat na malé kousky a přidat do směsi. Trocha čili omáčky, či barbecue omáčky na grilování dokáží zázrak a když přidáte čerstvě nastrouhaný zázvor a třeba i česnek, myslím, že se budou strávníci brzy ptát, kdy tu dobrotu uděláte znovu.

Omáčky, knedlíky a těstoviny - zde je možné zavítat do kuchyně francouzské, či Italské, ale i té staročeské a udělat si je v druhé vlně v podobě zapečené mísy. Přidáním sýra nezkazíte vůbec nic a ti, kteří mají rádi francouzskou kuchyni v plném rozsahu, mohou zpestřit chuť i bílým vínem.

Tvrdnoucí bílé pečivo je možné proměnit v chuťově zajímavé jednohubky. Postup je poměrně jednoduchý. Nakrájíte pečivo na kousky dle velikosti, kterou považujete za rozumnou. Na pánev dáte olej, přidáte do něj chilli omáčku a do této směsi přidáte nakrájené kousky a osmažíte do zlatova. Alternativně lze kousky "marinované v této směsi" umístit i na pečicí plech, resp. na pečicí papír do trouby a nechat opět upéct do křupava.

Že Vám neříkám nic nového? Že toho znáte mnohem více? To je dobře. Zamyslete si však kdy a jak často takto skutečně postupujete.

To je onen zásadní rozdíl.

Všichni totiž známe a slyšeli jsme a, a, a....

jenže se tím neřídíme a ruka psychologa zvaného odpadové lobby nás nasměruje k nejbližšímu odpadovému koši, kde zbytky našich hostin končí.

To, že by cesta ke koši nemusela být v případě zbytků tou nejkratší, ukazuje i zajímavý produkt a projekt aktuálně umístěný na serveru komunitního financování, jedná se o designový a zároveň funkční doplněk kuchyňské linky.

 

Jednou z cest, jak to změnit, může být PALEO

Že jste o něm, resp. o ní nikdy neslyšeli? No tak je vidět, že mé blogy nečtete dost dlouho, nebo dosti pozorně. PALEO byla ještě vloni módní "dieta", či spíše způsob stravování. Vychází z latinského výrazu pro pravěký a cílem bylo, jíst co nejvíce potravu, či zachovat složení potraviny a její stav, takový, jaký byl právě v této době. Znamená to například syrovou stravu a to včetně masa. Nepřejídání se. Pohyb nutný, k tomu abych se najedl, či utekl v okamžiku, kdy bych se měl sám stát kořistí.

Důležitou součástí PALEO stylu bylo, nehromadit zásoby.

A zde jsme u toho nejdůležitějšího. U bodu, kterému se jeho důležitost často upírala.

Budeme-li totiž méně "hromadit" bude automaticky docházet i ke generování menšího objemu odpadů. Kromě jiného, si totiž začneme všeho, co jíme vážit.

Jak mnozí z Vás ví, rozhodl jsem se na začátku roku namísto poledního menu, konzumovat Polední Menu a to jen očima. Dnes po téměř 9ti měsících cítím jen výjimečně, třeba jednou za měsíc, potřebu jíst v poledne. Tělo si zvyklo a řekl bych, že jsem i zdravější a spokojenější.

Naopak, najím-li se v poledne, stojí zbytek dne často za starou belu, protože jsem unavený a ospalý.

Z pohledu ZERO WASTE se mi však podařilo, díky důslednosti a výdrži dosáhnout stavu, kdy v průběhu dne není kvůli mně osobně nutné generovat žádný odpad z potravin a to je dobře.

Věřím, že i Vám se podaří v Týdnu Bez Odpadu radikálně snížit objem odpadu a to jak toho potravinářského, tak i dalšího a těším se na Vaše komentáře, popisující Vaši vlastní zkušenost.

Na závěr mi dovolte vyslovit přání, které jsem vyslovil při tvorbě krátkého videa níže. Byl bych totiž rád, abychom Týden Bez Dopadu rozšířili a to třeba na Rok bez Odpadu, či celé století. Potom bychom totiž mohli všichni říci, že budujeme BUDOUCNOST BEZ ODPADŮ, a to by bylo správné.

P.S. kdyby jste měl někdo chuť ocenit mou práci a činnost pěti minutami svého času, můžete mne a mou společnost nominovat v soutěži TOP ODPOVĚDNÝ LEADER 2016 a TOP OPDOVĚDNÁ FIRMA 2016. Děkuji

Autor: Michael Rada | středa 7.9.2016 7:00 | karma článku: 0 | přečteno: 39x
  • Další články autora

Michael Rada

Seriál skončil

7.7.2017 v 10:10 | Karma: 7,71

Michael Rada

WASTELESS FUTURE

14.4.2017 v 14:14 | Karma: 0

Michael Rada

KDE JE BLOG?

13.2.2017 v 14:29 | Karma: 3,86

Michael Rada

Zombie blog

28.11.2016 v 7:00 | Karma: 0