Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Týden bez odpadu - již za týden

31. 08. 2016 7:00:07
Prázdniny uběhly jako voda. Každý den práce v továrnách a na pracovištích klientů, kombinovaná s přednáškami, učením a tvorbou mi přinesla to, co jsem čekal, absenci nutnosti brát si dovolenou, svůj čas totiž trávím tím, co mne

těší

A na to jsem hrdý.

I z toho důvodu mám radost ze skutečnosti, že jsem měl možnost se spolupodílet na přípravách osmého ročníku ZERO WASTE WEEK, neboli týdne bez odpadu. Zatímco jedni sbírají další členské příspěvky do svých neziskových center udržitelného rozvoje, to naše nemá na rozhazování, protože vše co vydělá, vkládá zpět do dalších projektů, lidí, výrobků.

Na rozdíl od jiných, však nevyrábíme na sklady, či do foroty, ale realizujeme jen to, co dokážeme unést a z toho všeho na co narážíme, pak dostáváme jasný obraz a z něj i důvod toho, proč svoji práci děláme.

Víte, jak vypadá Země? Jste si jisti? Ještě před několika stoletími by Vás za Váš názor o kouli upálili.

Mám obavu, že se však mýlíte i dnes, protože namísto "modré skleněnky" dnes žijeme na místě, které nejlépe charakterizuje toto video

Žijeme na planetě obývané „spotřebností“ (spotřební společností), v angličtině jsem zvolil výraz CONSIETY a právě naše vlastní chování a chování podniků a průmyslových hráčů z původně modré planety dělá to, co vidíte na videu.

Jsme na tom však ještě hůř a to z důvodů, že si neuvědomujeme, co vlastně děláme. Žijeme totiž v představách, že vše je v pořádku.

Zatímco nás odpadové a environmentální firmy přesvědčují, že mají vše pod kontrolou a proto je vše v pořádku.

Je skutečnost jiná

Stačí se jen podívat z jiného úhlu, či z odstupu.

Jak jsem uvedl, blíží se kampaň Týdne bez Odpadu, našim společným cílem však musí být dosažení světa bez odpadu a plýtvání.

Při té příležitost mi to však nedá, abych nezmínil projekt největšího hotelového řetězce světa. Projekt, který již před mnoha lety dostal název PLANET 21. Je to projekt, jehož logo mám s sebou při každé ze svých cest, protože mi připomíná, že zdaleka nejsem sám, kdo chce, aby život na Zemi měl budoucnost.

V rámci tohoto projektu se v tomto roce začala společnost věnovat problematice plýtvání jídlem a s ním souvisejících odpadů. Měl jsem tu čest dostat do ruky interní materiál, který mi svou obsáhlostí vyrazil, a to doslova, dech. Je totiž nejobsáhlejším a zároveň nejkonkrétnějším materiálem, se kterým jsem se setkal.

Na rozdíl od politických prohlášení, výročních zpráv a marketingových nástrojů ziskových firem i neziskových organizací, projekty prevence vzniku odpadu realizuje. Kdo si myslí, že pro něj to nemá smysl a jsou to jenom práce a peníze navíc, musím mu oponovat.

Na dvorech firem nacházíme statisíce a miliony Korun, Dolarů, či Euro.

Nejsme první, před námi tu totiž byli a jsou jiní. Ti, kteří z plýtvání a generování odpadu těží, vlastníci oněch odpadových kontejnerů, nádob, popelnic a mnoha, mnoha dalších prostor, díky nimž si mohou říkat o další a další dotace na svůj business plný plýtvání a ochodů s často nedaněnými zisky ve výši přesahující miliardy.

Rozdíl je jen v tom, že dochází k pojmenování skutečnosti a to je to, čeho se nesmíme bát a čemu se nesmíme bránit, chceme-li skutečně dosáhnout změny.

Tak týden bez odpadu vzniká na stole, v kanceláři, před i za prahem každého z nás, každého závodu a jen budeme-li si to schopni přiznat, může nastat změna. Když to neučiníme, jediná změna bude na barvě písma, kterým nám zelené zprávy budou předkládány, nic víc.

Autor: Michael Rada | středa 31.8.2016 7:00 | karma článku: 0.00 | přečteno: 21x

Další články blogera

Michael Rada

WASTELESS FUTURE

I am so happy to share with you that the president of global waste association ISWA has presented in his blog my point of view on the life in wasteless world.

14.4.2017 v 14:14 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 16 | Diskuse

Michael Rada

KDE JE BLOG?

Po blokaci ze strany provozovatele serveru iDNES byl denní blog přesunut na novou adresu, kde bude každý pracovní den publikován nový příspěvěk. http://industrial-upcycling.cz/index.php/blog/

13.2.2017 v 14:29 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 26 | Diskuse

Michael Rada

Zombie blog

Dne 16.9.2016 jsem publikoval poslední příspěvek do blogů iDNES, kam jsem přispíval každý den od 16.9.2014. Důvodem bylo zasahování redakce a záměrné snižování čtennosti u článků, které kolidovaly s činy a slovy majitele iDnes.

28.11.2016 v 7:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 40 | Diskuse

Michael Rada

Poslední Přísvěvek iDNES

Vážení čtenáři mého blogu, od 16.9.2014, tedy po dobu přesně dvou let, jste mohli každý den sledovat mé myšlenkové procesy, mou práci, projekty a názory. Po úvodní době svobodného psaní, se čím dál silněji v periodiku ministra

16.9.2016 v 7:00 | Karma článku: 13.12 | Přečteno: 120 | Diskuse

Další články z rubriky Životní prostředí a ekologie

Eva Hauserová

O stromech trochu příliš populárně

Kniha Petera Wohllebena Tajný život stromů je prý světovým bestsellerem. Pro mě bylo poněkud těžké se do ní začíst, a to pro její pouťově-vyvolavačský tón. Přitom její obsah vůbec není špatný!

23.6.2017 v 8:49 | Karma článku: 6.94 | Přečteno: 182 | Diskuse

Eva Hauserová

EKO a EZO

Pozoruju, že často bývají sdružovány a spojovány činnosti a záležitosti orientované ekologicky a „ezotericky“. To dávám do uvozovek, protože definice ezoterična může být různá. Každopádně: proč se to vůbec děje?

22.6.2017 v 8:17 | Karma článku: 6.68 | Přečteno: 202 | Diskuse

Jan Ferenc

Voda je jen pro někoho

Tancem zhruba ve stovce měst se budou lidé snažit upozornit na nedostatek vody. Nedostatek nikoliv u nás, ale v řadě míst především tzv. třetího světa, kde kvůli němu denně umírají lidé včetně dětí.

21.6.2017 v 16:34 | Karma článku: 8.81 | Přečteno: 393 | Diskuse

Nikola Ptáčková

Rychlá dráha nebude rychle

Tak nám začala oprava Negrelliho viaduktu, paní Müllerová... Jeden by řekl zaplaťbůh, vzhledem k tomu, že viadukt byl uveden do provozu již v roce 1850, ale nešť.

17.6.2017 v 9:31 | Karma článku: 10.57 | Přečteno: 287 | Diskuse

Lucie Hlavinková

Ať žiješ v zajímavých časech!

Existuje prý čínské přísloví, nejhorší kletba, kterou můžete uvrhnout na svoje nepřátele: „Ať žiješ v zajímavých časech!“

15.6.2017 v 14:42 | Karma článku: 14.85 | Přečteno: 524 | Diskuse
Počet článků 732 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 389

Jmenuji se Michael Rada a jsem otcem projektu Mezinárodního Obchodního Centra Udržitelného Rozvoje (IBCSD LAB s.r.o.), které jsem založil s cílem VYTVOŘENÍ SVĚTA BEZ ODPADŮ A PLÝTVÁNÍ ve všech jejich podobách.

Výstupy našich projektů můžete vidět například zde

Na cestě za dosažením výše uvedeného cíle je od 1.1.2015 i projekt E-MOTION, v němž se věnuji publicitě osobních elektrických transportérů například elektrických jednokolek s gyroskopem.

Tomuto cíli jsem obětoval nejen jistotu zaměstnání v seniorské pozici logistické divize druhé největší korporace Japonska, ale i pohodlí v podobě zaměstnaneckého poměru. Kromě své práce se věnuji své rodině, které se snažím poskytnout vše, včetně své lásky.

Za nejlepší knihy považuji "MALÍŘSKÉ ROZPRAVY MNICHA OKURKY" A "PROROK". Obě totiž nabízejí mezi řádky moudro, které z mnoha jiných titulů dávno vymizelo. Psaní je mou dlouholetou láskou a i když se k české gramatice nechovám vždy správně, věřím, že to čtenářům obsah mých příspěvků vynahradí.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.